Telefon : +90 (322) 346 33 87

Fore Kazık ile Zemin İyileştirme

Resimler

 

FORE KAZIK   

Açıklama

 

Yerinde dökme delme kazıklar (fore kazıklar) çoğunlukla gruplar halinde veya tekil olarak,yapıların altında,üst yapı yüklerini istenilen dayanıma sahip derin tabakalara iletmek üzere derin temel elemanları olarak uy-gulanan betonarme elemanlardır.Derin kazılarda düşey iksa elemanı olarak da kullanılmaktadırlar.Prefabrik hazırlanan ve yerine çakma suretiyleoturtulan kazıklara göre üstünlüğü sürtünme değerlerinin çok daha yüksek olması ve bu şekilde daha kısa kazıklarile yeterli değerlerin sağlanmasıdır. Yapımı prefabrik kazıklara göre daha zor olmasına karşın, yapının yapılacağıalanın çevresinde dinamik hareketlere hassas yapılar olduğunda uygulanması zorunlu kalabilir.Zemin yapısına,yapılacak yapılara ve kazı derinliklerine bağlı olarak genellikle Ø50-Ø200cm arası çaplarda imal edilir. Delgizemin yapısına, yeraltı su seviyesine göre uygun delgi ataşmanları kullanılarak yapılır. Dolgu ve kendinitutamayan zeminlerde geçici kılıf boru ve gerekmesi halinde bentonit solüsyonu kullanılarak imalat yapılır.İMALAT YÖNTEMİ Fore kazık yapımında birbirinden farklı teknikler mevcut olmakla beraber, genel olarak imalat sıralaması aşağıdaki gibidir:


Fore Kazık Çalışması, Fore kazık, fore kazikDonatı montajı
Ankrajda kullanılacak donatı hazırlanır.
Delgi yapılması
Delgi işlemi paletli hidrolik delici vasıtası ile yapılır. Zemin özelliklerine göre, delici olarak auger, rotary, matkap, dipten ya da üstten darbeli çekiç kullanılabilir.
Donatının yerleştirilmesi
Önceden hazırlanmış olan donatı delik içerisine monte edilir.
Enjeksiyon
Kuyu içerisine, enjeksiyon boruları yardımıyla enjeksiyon yapılır.
Germe / Kilitleme
Germe işlemi, enjeksiyon belirli dayanıma ulaştıktan sonra yapılır. Gerilme plakası ve ankraj kafası takıldıktan sonra hidrolik kriko yardımı ile donatı gerilir, test edilir ve çalışma yüküne ya da şartnamede belirtilen yüzdesine gerilerek kilitlenir.

Videolar

 

 

Adana yüreğir'deki Tüm okulların kıyafetleri Gnc MODA'da satılmaktadır. 75.Yıl Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. TOKİ Köprülü Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. Dadaloğlu Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. Enver Kurttepeli Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. Melikşah Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. Sunar Nuri Çomu Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır. Yüreğir Halıcılar Anadolu Lisesi kıyafetleri Gnc MODA 'da satılmaktadır.